Szanty i folk morski z okazji Dni Opola

Shantowanie |
Filharmonia Opolska |
2014-04-27 |
924
Z wielką przyjemnością zapraszamy na wyjątkowy koncert: "Szanty i folk morski", który odbędzie się w ramach Dni Opola na scenie przed Filharmonią Opolską.
27 kwietnia (niedziela) od 14:00 do 18:00 wystąpią:
1. Orkiestra Samanta z Wrocławia
2. Drake z Częstochowy
3. Trzecia Miłość z Częstochowy
4. Shantażyści z Lewina Brzeskiego

Orkiestra Samanta to żywiołowa, pełna ekspresji muzyka inspirowana szantami i folkiem irlandzkim połączona z barwnymi opowieściami o morzu i żeglowaniu. Orkiestra Samanta rozpoczęła swoją działalność w 1999 r. we Wrocławiu. Swoją nazwę zawdzięczają legendarnej, wrocławskiej tawernie Port Samanta gdzie powstał pomysł zawiązania zespołu i skrystalizował pierwszy skład.
Po kilku latach występów konkursowych, na życzenie szacownych jury od 2001 roku przeszli na "zawodowstwo" i od tego czasu już systematycznie zapraszani są na największe festiwale zarówno w Polsce jak i za granicą (Niemcy, Francja).
W 2004 podczas koncertów we Francji Orkiestra Samanta poznaje zespół Les Dieses. Owocem szerokiej współpracy obu zespołów było wydanie płyty "Odyseja" w 2005, oraz odbyte trasy koncertowe we Francji (2006) i w Polsce (2007). W 2007 Orkiestra Samanta została członkiem International Shanty and Seasong Association (ISSA) Międzynarodowego Stowarzyszenia Szant i Pieśni Morza
Orkiestra Samanta wydała pięć albumów:
- 2002 - Kurs do domu,
- 2005 - Odyseja (wspólny projekt z francuskim zespołem Les Dieses)
- 2005 - Pod wiatr,
- 2009 - Sztorm
- 2014 - Winlandia


DRAKE to zespół prezentujący folk morski z korzeniami irish music przyprawiony celtyckimi emocjami. Ich twórczość jest inspirowana muzyką celtycką i tradycyjnymi pieśniami morskimi. Wynikiem tych oryginalnych inspiracji muzycznych jest wiele autorskich utworów, które zespół prezentuje w swym dorobku fonograficznym oraz na koncertach już od ponad 8 lat. Występy Drake’a to muzyczna podróż przez
folkowe utwory irlandzkie, żywiołowe piosenki o tematyce marynistycznej, a także ciekawe interpretacje muzyki tradycyjnej; w warstwie słownej to także opowieści o morskich żywiołach i ludzkich emocjach. Naturalność i koloryt muzyki Drake’a szybko podbija serca słuchaczy w różnym wieku. Zespół Drake wydał dwie płyty Talizman” (2007) oraz najnowszą „Legendę” (2011). Za sprawą
ich muzyki nie trudno przenieść się do pełnego żaglowców portu, na rozkołysane wody mórz dalekiej północy, czy chociażby do wypełnionej po brzegi słuchaczami tawerny.

Zespół TRZECIA MILOŚĆ powstał w październiku 2012 roku. Działalność koncertową zaczął na początku roku 2013, koncertem w częstochowskiej tawernie "Hooper Bay". Muzycy znający się dobrze ze sceny szantowo-folkowej (wcześniej zespół Oj tam) postanowili pokazać się szerszej publiczności z troszeczkę innej strony i zaprezentować swoje pomysły muzyczne, często trzymane gdzieś głęboko w szufladach. Repertuar zespołu jest poetycki, emocjonalny, z pogranicza piosenki autorskiej i żeglarskiej. Pojawiają się również utwory z wykorzystaniem potencjału dwóch par skrzypiec.
Członkowie Jolanta Gacka - śpiew, skrzypce Justyna Rodasik - śpiew, skrzypce Michał Palka - śpiew, gitara akustyczna Mateusz Gremlowski - gitara basowa.
Działają niecałe półtora roku, a już wymietli mnóstwo nagród:
I miejsce Festiwal Piosenki Żeglarskiej Kopyść w Białymstoku 2013
I miejsce Szanty w Giżycku 2013
I miejsce Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach 2013
I miejsce Festiwal Piosenki Żeglarskiej Tratwa w Chorzowie 2013
Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa za debiut na XXXIII Miedzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties 2014

SHANTAŻYŚCI
Młody zespół z Lewina Brzeskiego, zafascynowany śpiewem a cappella. Zadebiutowali 3 marca 2010 r. na harcerskim festiwalu "Spotkanie Muzyczne" w Kędzierzynie-Koźlu. Od tej pory wzięli udział w wielu konkursach na festiwalach szantowych.
Ważniejsze sukcesy:
- III miejsce na II Ostrowieckich Spotkaniach Szantowych w Ostrowcu Świętokrzyskim
- III miejsce i nominacja do przeglądu konkursowego "Shanties" na XIII Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach
- I miejsce na II Granicznej Kuźni Szant w Zgorzelcu
A ostatnio zdobyli GRAND PRIX YAPA 2014 i są pod szczególnym parasolem naszego Stowarzyszenia bo to nasze chłopaki :-)

Zapraszam serdecznie
27 kwietnia od 14:00 do 18:00 na scenie przed Filharmonią Opolską
W razie niepogody koncert na scenie klubowej.
Wstęp wolny
Koncert organizowany przy współpracy Filharmonii Opolskiej, Urzędu Miasta w Opolu oraz w ramach projektu Opolskie Kwitnące.

Zobacz Także