Sąsiedzi w cyklu Pieśni spod żagli

Shantowanie |
Filharmonia Opolska |
2013-02-21 |
874
Zapraszamy na kolejny koncert w cyklu Pieśni spod żagli w Filharmonii Opolskiej.
Tym razem naszym specjalnym gościem będzie grupa "SĄSIEDZI"

Zespół powstał ponad 10 lat i czerpie inspiracje z muzyki celtyckiej oraz tradycyjnego folku morskiego. Grają nie tylko skoczne folkowe tańce, ale również piękne ballady i rytmiczne piosenki. Sąsiedzi należą do ścisłej czołówki polskich zespołów młodej fali sceny żeglarskiej, wykonujących tradycyjny folk morski w Polsce. "Sąsiedzi" maja na koncie 2 fantastyczne płyty, liczne nagrody i wyróżnienia. Regularnie koncertują we Francji, Niemczech, Holandii, Czechach i USA. Są jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup polskiej sceny żeglarskiej na świecie. Brali udział w wielu międzynarodowych projektach muzycznych promujących "Maritme folk"
Od lat organizują w październiku własny festiwal: "Nad kanałem" w Gliwicach.

W programie koncertu usłyszycie bretońskie pieśni, irlandzkie melodie ludowe i szanty - te prawdziwe, marynarskie pieśni pracy, śpiewane na dawnych pokładach a cappella. Sąsiedzi wykonują je w aranżacjach na 6-7 głosów.
Siła Sąsiadów to bogate instrumentarium: skrzypce, gitary, flety, bodhran, mandolina, concertina oraz mocne, różnorodne głosy, a przede wszystkim żywiołowość sceniczna i umiejętność budowania nastroju. W trakcie koncertu zespół opowiada także historie o wykonywanych, tradycyjnych utworach, co dodaje koncertom kolorytu.

> Zespół Sąsiedzi tworzą obecnie;
> Dominka Płonka - śpiew, flety
> Elżbieta Król - śpiew, skrzypce
> Jakub Owczarek - śpiew, bodhran
> Kamil Piotrowski - śpiew, mandolina
> Piotr Świeściak - śpiew, gitara
> Marek Wikliński - śpiew, concertina, drumla
> oraz goscinnie Mirosław Walczak - śpiew, drugie skrzypce, altówka,

Dla przykładu posłuchajcie

http://www.youtube.com/watch?v=ioE4UaalRSM

Moi drodzy, ten występ będzie nie lada gratką. Po pierwsze to będzie ich pierwszy koncert w Opolu, po drugie nie często koncertują w Polsce i trudno wpisać się w ich terminy, ale nam się udało :-) i po trzecie warto poznać tak znamienity zespół.

Zapraszam 21 lutego 2013 na godz 20:00 do Filharmonii Opolskiej na naprawdę fantastyczny koncert.
Wstęp bezpłatny

Zobacz Także