Morze Rossa 2015, spotkanie z Justyną i Tomaszem Łapatami

Wieści z Kubryku |
Tawerna Kubryk |
2016-02-11 |
865
O niezwykłym wyczynie polskich żeglarzy opowiadać będą Justyna i Tomek Łopatowie.

Myślicie że mamy zimę, że jest mróz, że nie warto z domu wychodzić.

Przyjdźcie zobaczyć jak wygląda lód.

Przyjdźcie posłuchać Justyny i Tomka o wielkiej przygodzie żeglarskiej w drodze po rekord świata.

Prowadząc jacht Selma Expeditions przepłynęli ponad 11000 mil z Chile do Australii. Następnie pod dowództwem Piotra Kuźniara, Selma (z Tomkiem na pokładzie) wzięła udział w słynnych regatach Sydney - Hobart. Zwieńczeniem wyprawy Selma-Antarktyda-Wytrwałość był rejs na antarktyczne Morze Rossa podczas którego Tomek był zastępcą kapitana. Wyprawa zakończyła się sukcesem, żeglarze zrobili rekord świata w żegludze na południe, dopływając do końca Zatoki Wielorybów. Jest to rekord dla wszystkich

jednostek, zarówno żaglowych jak i motorowych. Żeglując wzdłuż Lodowca Rossa osiągnęli zatokę Backdoor Bay i stamtąd weszli na szczyt wulkanu Erebus. Wypłynęli z zamarzającego Morza Rossa i trasą wzdłuż wybrzeży Antarktydy dotarli do wyspy Piotra I. Wyprawę zakończyli opływając przylądek Horn i cumując w Argentyńskim Mar del Plata.

Za tą wyprawę kapitan Piotr Kuźniar wraz z załogą dostał nagrodę Rejs Roku i Srebrny Sekstant. Równocześnie za rejs "Non - stop, Alaska - Chile" kapitan Tomasz Łopata wraz załogą, dostał nagrodę Honorowe Wyróżnienie.

Zapraszamy

Zobacz Także