Jak było na Gali III Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego Dar Opola

Wieści z Kubryku |
Opole |
2023-06-19 |
909
Kurz wielkiej bitwy osiadł, czerwone morze znów zamieniło swój kolor na niebieski,
a trupy dawno zostały zjedzone przez rekiny. Resztki wpół-zatopionych okrętów tkwią na skałach i morze je powoli zabiera.
I choć minął już miesiąc, to dopiero teraz na chłodno możemy podsumować III Opolski Plebiscyt Żeglarski Dar Opola. Wcześniej się nie dało, bo zbyt wiele rzeczy się działo, a potrzebny był też dystans.
My uważamy, że nasze opolskie święto było świetne i jeszcze lepsze od tego z 2019 roku, ale to Wasze uwagi będą dla nas wskazówką do tego, by coś poprawić zmienić.
W plebiscycie wzięło udział 44 projekty, które zostały zgłoszone w siedmiu kategoriach.
Kapituła Opolskich Kapitanów złożona z trzydziestu osób wybrała laureata w każdej z kategorii.
Nagiel Daru Opola otrzymali:
1. Kpt. Krzysztof Matuszewski z Opola, który został Żeglarzem Roku 2021-2022
2. Patrycja Jałoszyńska z Nysy, która została Żeglarzem Sportowym Roku 2021-2022
3. Kpt. Ryszard Sobieszczański i kpt. Paweł Biały za V Rejs Pieśni spod Żagli Around Europe w kategorii Rejs Roku 2021-2022.
4. Jacht Klub Opolski za organizacje Mistrzostw Świata TOPCAT TURAWA 2022 w kategorii Żeglarskie Wydarzenie Roku 2021-2022
5. Emanuel Miemiec z Kędzierzyna w kategorii Zdjęcie Roku 2021-2022 za zdjęcia: SPITSBERGEN - JAN MAYEN - GRENLANDIA - ISLANDIA (ARKTYKA 2022)
6. Sławomir Żuk w kategorii Żeglarski Film Roku za: Mistrzostwa Świata TOPCAT Turawa 2022
7. W kategorii Żeglarska Opowieść Roku 2021-2022 przyznano wyróżnienie dla Krzysztofa Pallarza za: Rejsowe wspomnienia i refleksje.
W głosowaniu internetowym tzw. Bitwie Morskiej laureatami zostali:
I m. Patrycja Jałoszyńska
II m. 65 – lecie Klubu Żeglarskiego Nauta
III m. Emanuel Miemiec za zdjęcia: SPITSBERGEN - JAN MAYEN - GRENLANDIA - ISLANDIA (ARKTYKA 2022)
W kategorii: Zespół Brzegowy, Nagiel Daru Opola otrzymali:
1. Zbigniew Kubalańca – Wicemarszałek Województwa Opolskiego
2. Drużyna WOPR Turawa
3. Radio Opole
4. Monika Czyżewska i Tomasz Kunstler
W kategorii: Za dobrą żeglarską robotę, Nagiel Daru Opola otrzymali:
1. Waldemar Mucha, Komandor Klubu Żeglarskiego Nauta z Kędzierzyna Koźla
2. Tomasz Michalski, Klub Żeglarski Nysa
3. Jerzy Kuźmin, Jacht Klub Opolski
4. Zbigniew Zychowicz, Jacht Klub Opty.

Podczas tegorocznego plebiscytu zorganizowaliśmy przy pomocy członków zespołów North Cape i Flash Creep III Festiwal Pieśni spod Żagli połączony z konkursem, w którym wystąpiło pięć podmiotów muzycznych:
1. Syndrom Beczki
2. Węże z poligonu
3. Puzon Band
4. Tomasz Motyka
5. Aqua Marina
Jury tegorocznego festiwalu jednogłośnie wybrało zespół Aqua Marina, który w nagrodę otrzymał rejestracje koncertu i nagranie płyty w Radiu Opole.
Dziękujemy pięknie wszystkim wykonawcom za udział w festiwalu.

Jaki był tegoroczny plebiscyt?
Przede wszystkim obfity. Podczas głównego koncertu wystąpiły zespoły sceny szantowej. M.in. Flash Creep, North Cape i Mechanicy Shanty. Po koncercie głównym wystąpił zespół Mapaja
z Opola, Aqua Marina oraz North Cape.
Mimo wielkiej sali Centrum Wystawienniczo Kongresowego, koncerty zabrzmiały fantastycznie dzięki Krzyśkowi Passowiczowi, który nagłaśniał całe wydarzenie. Główny trzygodzinny koncert transmitowaliśmy na antenie Radio Opole. Jak nagłośnione były nasze koncerty, to wypada nam posłużyć się recenzją Kamila Piotrowskiego wydawcy Szanty 24 i naszego patrona medialnego:” Gdy wszedłem do Centrum Kongresowego i ujrzałem te ogromniaste, przemysłowe (wiecie, duże hale, surowe ściany) przestrzenie, pomyślałem sobie… „no, tośmy sobie muzyki posłuchali”.
Ale już po pierwszym występie konkursowym – miałem ochotę głośno te myśli odszczekać.
Przyznać muszę, że dawno nie byłem na tak dobrze zorganizowanej imprezie. Rychu Sobieszczański i załoga Stowarzyszenia Pieśni spod Żagli naprawdę wykonali kawał solidnej pracy (prawdę mówiąc, wszystkie wydarzenia Rycha, które odwiedzałem dotąd, to było coś). Ale i konferansjerzy (Łukasz Malcharek i Krzysztof Ściepłek) sprawnie prowadzili całość wydarzenia, przechodząc od części plebiscytowej do muzycznej.
Ułatwieniem w śledzeniu całego wydarzenia był ogromny ekran zawieszony nad sceną i kilka mniejszych po bokach sali, na których pojawiały się kolejne kategorie i nazwiska nominowanych, a po werdykcie także zwycięzcy oraz nazwa wykonawcy, który w danej chwili występował. Oprawa muzyczna podczas wręczania nagród budowała napięcie, a statuetki, zaprojektowane przez organizatora, też robiły wrażenie. Pełen profesjonalizm. Podnoszącym rangę i dodającym imprezie sznytu był też sposób usadzenia gości – nie w rzędach, a przy schludnych okrągłych, ośmioosobowych stołach. Do tego odpowiednie, przytłumione oświetlenie. To wszystko sprawiło, że z szarego, surowego wnętrza zrobiła się bardzo przyjemna przestrzeń. Ale największe wrażenie zrobiło na mnie nagłośnienie koncertów. Wszystko brzmiało rewelacyjnie. Zarówno konkursowicze, jak i festiwalowe gwiazdy mogli pokazać pełnię możliwości swoich instrumentów i głosów. Nigdy dotąd takiej przestrzeni dźwiękowej na imprezie żeglarskiej nie miałem.”
Nie wypada nam polemizować z taką recenzją.
III Gali towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej pt. V rejs Pieśni spod Żagli - Around Europe oraz premiera najnowszej książki kpt. Ryszarda Sobieszczańskiego pt. Klątwa Caipirinhi połączona z recitalem Anny Ciaszkiewicz pt. Za horyzontem.
Wiemy jedno, że maj nie jest najlepszym miesiącem na tego typu imprezy i niektórzy z Was nie dotarli do nas ze względu na swoje rejsowe i regatowe plany. Postaramy się w 2025 roku zorganizować kolejną IV edycje nie później niż do połowy kwietnia.
Ale niezależnie czy mamy sztorm czy flautę, my płyniemy dalej.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w plebiscycie, głosowaniu, w gali, festiwalu i którzy nas cały czas wspierali.
Szczególne podziękowanie:
- Załodze Jacht Klubu Opolskiego za pomoc przy organizacji plebiscytu,
- Załodze CWK Opole za pomoc i życzliwość,
- Radiu Opole za transmisje, promocje, główną nagrodę i przede wszystkim wsparcie promocyjne i antenowe. Szczególnie podziękowania dla: Prezesa Piotra Wójtowicza, Dyrektora Programowego Jacka Łuczaka, Krzysia Dobrowolskiego, Arka Czyżewskiego i Agnieszki Lubczańskiej.
Akustykom Krzysiowi Passowiczowi i oświetleniowcom – Michałowi Nolepie oraz Kamilowi Słonemu. - - Członkom Kapituły Opolskich Kapitanów.
- Marszałkom Województwa Opolskiego za wsparcie i patronat, szczególne podziękowania dla Zbigniewa Kubalańcy oraz ekipie Departamentu Turystyki.
- Prezydentowi Miasta Opole Arkadiuszowi Wiśniewskiemu za wsparcie i pomoc. Szczególne podziękowania dla Magdy Matyjaszek oraz Łukasza Śmierciaka
- Krzysiowi Ściepłkowi i Łukaszowi Malcharkowi z zespołu Nort Cape za prowadzenie Gali.

Naszym sponsorom:
Firmie Initel z Opola, W&K z Lubina, Norgips, Aspen z Głuchołaz, Matecznik z Opola, Restauracja Rybna z Turawy, Zakład Komunalny z Opola.
Jackowi Lechowskiemu za wsparcie przy promocji.
Dziękujemy wszystkim członkom i sympatykom Pieśni spod Żagli, którzy tak licznie przybyli do Opola z całej Polski.

Pamiętajcie: Róbcie zdjęcia, nagrywajcie filmy, opisujcie wydarzenia żeglarskie, bo pod koniec 2024 roku zaczniemy kolejny - IV Opolski Plebiscyt Żeglarski Dar Opola.

Zobacz Także