Cztery Refy w cyklu Pieśni spod żagli

Shantowanie |
Marina LOK Turawa |
2012-11-17 |
1050
Cztery refy to chodząca, a właściwie grająca i śpiewająca legenda nie tylko polskiej, ale światowej sceny "maritime folk". Jedna z najstarszych polskich grup wykonujących tradycyjne pieśni morskie oraz muzykę instrumentalną opartą na folklorze irlandzkim, szkockim czy bretońskim. Właśnie takie pieśni można było niegdyś usłyszeć przy pracy oraz w kubryku na pokładach wielkich żaglowców.

Korzenie grupy sięgają 1974 roku, kiedy to w Łodzi powstał zespół "Refpatent", który jako pierwszy zaczął śpiewać tradycyjne szanty. Z tej grupy wywodzą się Jurek Rogacki i Zbyszek Zakrzewski, którzy byli współtwórcami Czterech refów i do dzisiaj tworzą trzon grupy.

Do tej pory grupa wydała dwanaście płyt CD i czternaście kaset. Brali udział we wszystkich największych festiwalach propagujących "maritime folk" w Europie i USA. Na koncie ma tysiące koncertów i wspólne występy z Kenem Stephensem, Ianem Woodsem, Simonem Spaldingem i przede wszystkim koncerty z śp. ostatnim prawdziwym szantymenem Stanem Hugilem. Te spotkania zaowocowały zebraniem i poznaniem niezliczonej ilości tradycyjnych pieśni, tłumaczonych później na język polski. Znaczna część na stałe zagościła w śpiewnikach żeglarskich i do dzisiaj sięgają po nie młode zespoły nawiązujące do tradycyjnej pieśni morskiej, nie mówiąc o tym że często można je usłyszeć na Mazurach czy w portach na całym świecie, gdzie cumują jachty pod polska banderą. Warto przypomnieć też fakt iż w 1992 roku grupa wyczarterowała brygantynę s/y "Henryk Rutkowski" (obecnie Kapitan Głowacki) i popłynęła do Anglii i Holandii biorąc udział w wielu festiwalach i dając niezliczoną ilość koncertów stając się sensacją tego lata.

Do największych hitów można zaliczyć: "Pożegnanie Liverpoolu", "Szantę oliwską", "Staruszek jacht", " Śmiały harpunnik" czy "Press-gang". Można by wyliczać jeszcze wiele pieśni wykonywanych przez Cztery refy, które weszły do kanonu polskiej pieśni spod żagli, ale najlepiej to posłuchać ich na żywo bo będzie to pierwszy tawerniany koncert tej grupy w naszym regionie.

Moi drodzy zapraszam serdecznie bo będzie to niepowtarzalna okazja do posłuchania na żywo legendy, wspólnego pośpiewania, porozmawiania z zespołem, zaopatrzenia się w płyty z autografem.

Koncert odbędzie się w Marinie LOK TURAWA w sobotę 17 listopada o godz. 19:00

Bilety: 20 zł. przedsprzedaż i 25 przed koncertem, ale jak wiecie ze względu na pojemność naszej tawerny ilość jest ograniczona.

Bilety dostępne będą od 5 listopada:

1. Ragtime 1-go Maja,

2. Kiosk, przystanek MZK ul. Niemodlińska/Wojska Polskiego

3. U Grażyny Wodiczko (Biedrona) kontakt tel: 513 607029

4. I u mnie (Ryszard Sobieszczański) tel: 604 547700

Zarówno Biedrona jak i ja możemy się z Wami umówić w określonym miejscu i dostarczyć bilety oczywiście na terenie Opola.

Zapraszam serdecznie
Rychu Sobieszczański
Pieśni spod żagli
P.S.
Piszcie, pytajcie i rozpowszechniajcie :-) za co z góry dziękuję.
Zachęcam do polubienia naszej strony Pieśni spod żagli na facebooku i wyrażania tam opinii, wrzucania zdjęć itp itd. Czekamy też na Wasze sugestie

Zobacz Także