Biedronkowe Wianki

Wieści z Kubryku |
Cypel na Rybaczówce nad Jeziorem Dużym |
2024-06-22 |
198
Małymi kroczkami zbliżamy się do przesilenia letniego czyli Nocy Świętojańskiej.
W tym specyficznym dla nas dniu, tradycją naszych przodków będziemy zbierać zioła, kwiaty, oblewać się wodą, kapać, czy przede wszystkim rozpalać ogniska, puszczać wianki i odstraszać złe czarownice.
Z tej okazji zapraszamy żeglarzy, sympatyków szant oraz wszystkich zainteresowanych na Biedronkowe Wianki, które odbędą się 22 czerwca 2024 roku na terenie Rybaczówki w Turawie nad Jeziorem Dużym.

W tym dniu pragniemy zaproponować po raz pierwszy: Turawską Grę Żeglarską, która skierowana jest do załóg wszelkiej maści jednostek pływających: jachtów, motorówek, kajaków czy łodzi wiosłowych. Celem gry będzie odnalezienie skarbu ukrytego w szuwarach, jak głosi legenda, gdzieś nad Jeziorem Dużym.
Gra rozpoczyna się o godz: 15:00 na cyplu na Rybaczówce. Przygotowaliśmy miejsca do cumowania łodzi w porcie oraz plażę, na której można zacumować. Tam otrzymacie wskazówki do rozwiązania pierwszego zadania. Gra zakończy się około godz 17:00 - 17:30 odnalezieniem skarbu. Terenem gry jest akwen Jeziora Dużego. Gra nie ma charakteru - kto pierwszy ten lepszy.

Po grze, załogi odpoczywają i zbierają siły do wieczornych pląsów, tańców i śpiewów.
O godz 19:00 rozpoczynamy Noc Świętojańską koncertem szant i folku morskiego w wykonaniu zespołu Flash creep.
Podczas koncertu nastąpi podział skarbu oraz wyłonienie najpiękniejszej rusałki i najstraszniejszego demona jeziora. Dokonamy również wyboru najpiękniejszych wianków.
O 22:00 flota jednostek wypłynie przed port, by dochować tradycji i puścić wianki i lampiony.
Po powrocie zapraszamy na ognisko i śpiewy do białego rana.
Zachęcamy do przybycia w strojach jasnych z uplecionymi wiankami, pochodniami, lampionami i przede wszystkim w dobrym nastroju do tańców i śpiewów.

Zapraszamy wszystkich żeglarzy, motorowodniaków i wioślarzy do wzięcia udziału w grze.
Prosimy o zgłaszanie załóg pod adresem e-mail: stowarzyszenie@piesnispodzagli.pl
do dnia 21 czerwca do godziny 15:00.
W tym dniu wspominać będziemy kpt. Grażynę Wodiczko vel Biedrona, która w tym roku odpłynęła w swój ostatni rejs i mamy nadzieję, że sprawi iż nadchodząca noc będzie przez nas niezapomniana.
Na miejscu otwarta będzie tawerna pod chmurką gdzie serwowane będą jadła i napitki.

Parkowanie samochodów wzdłuż grobli i na parkingu przed groblą.
22 czerwca: godz 15:00 start gry
19:00 koncert Flash Creep i atrakcje
Cypel na Rybaczówce, Jezioro Duże, Turawa, Opolska 56

Zaproście znajomych, przyjaciół i świętujcie z nami najkrótszą noc w roku.

Zapraszają:
Opolskie Stowarzyszenie Pieśni spod Żagli, Marina Lok Turawa, Stowarzyszenie Marina Ventura, Jacht Klub LOK, Jacht Klub Opolski, 41 Harcerska Drużyna Żeglarska, Opolski WOPR oraz Restauracja Rybna w Turawie.

Zobacz Także