Powstanie Stowarzyszenia

Przychodzi czasem taki dzień, w który stwierdzasz: czas zrobić coś dla siebie. W głowie dźwięczą Ci piosenki z lat młodości, masz ochotę na spotkania z kumplami z przed lat.

Opolskie Stowarzyszenie Pieśni spod Żagli właśnie tak powstało. Jako tęsknota do młodzieńczych lat w których, śpiewanie szant, żeglarstwo, obozy żeglarskie były dla nas czymś wyjątkowym. To uczucie jest silne, a upływ czasu zamiast zacierać ślady przeszłości to potęguje chęć zrobienia czegoś jeszcze. Tak w 2004 roku trafiłem na portal „Szantymaniak”, który rozniecił we mnie tą niezagaszoną iskrę. Trwało to kilka lat, aż do 2010 roku, kiedy organizowaliśmy I Rejs Szantymaniaków na s/y Zawisza Czarny.

Szantymaniakowe wydarzenia oraz rozmowy z Opolaninem Zygmuntem Babiakiem, sprawiły że powstała wizja stworzenia opolskiego stowarzyszenia o profilu żeglarsko-muzycznym.

27 maja 2011 roku w Stodole zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie założycielskie. Przyszło prawie 20 osób. Głównym celem stowarzyszenia miało być organizowanie koncertów szantowych, skupianie osób z różnych środowisk żeglarskich oraz wsparcie istniejących klubów. Nasze stowarzyszenie miało pełnić rolę platformy informacyjnej, skupiającej w jednym miejscu wszystkie ważne wydarzenia o charakterze żeglarskim, które działy się na terenie województwa opolskiego. Zatwierdziliśmy statut i wybraliśmy pierwszy zarząd i ruszyliśmy.

W lipcu i sierpniu zorganizowaliśmy pierwsze cztery koncerty: Shantażystów, Czterech Refów, Mechaników Shanty i Mordewind. I tak działamy już siedem lat.

Pierwszy Zarząd

Ryszard Sobieszczański

prezes

Paweł Woźniak

wiceprezes

Grzegorz Bogacki

skarbnik

Obecny Zarząd

Ryszard Sobieszczański

prezes

Tomasz Pruski

wiceprezes

Grzegorz Bogacki

skarbnik

Dane Stowarzyszenia

Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod Żagli”
ul. Niemodlińska 45/3 Opole 45-710
e-mail: piesni_spod_zagli@interia.pl
telefon: +48 606 881 176
KRS: 0000390791
NIP: 7543050201
REGON: 16077842